субота, 3 грудня 2011 р.

Горицвіт весняний

Горицвіт весняний (рос. Адонис весенний, лат. Adonis vernalis L.) 
Родина жовтців - Ranunculaceae 
Народні назви. Горицвіт, желтоцвет, Сосонка, Стародуб, чер-ногорка; мак заячий, пожежна квітка, терлич. 
Морфологія. Багаторічна рослина. Кореневище вкорочене, грубе, чорно-буре. Стебла висотою 10 - 40 см, прості, голі або злегка опушені. Прикореневі і нижні стеблові листя у вигляді бурих пленочек; всі інші листки сидячі, тричі перисторозсічені, з вузьколінійне, іноді щетінковідний часточками. Квітки великі, поодинокі, розташовані на вершинах стебла і гілок; чашолистки широкояйцеподібні, зеленуваті, іноді зовні голубуваті; віночок золотисто-жовтий, блискучий. Плоди - сім'янки, з крючковидние загнутим носиком на вершині. Цвіте у квітні - травні. Плоди дозрівають в липні.



Екологія. Росте на узліссях дібров і степових схилах. Поширення. Зустрічається в лісостепових і степових районах України, дуже рідко на степових схилах Полісся. Європейсько-сибірський лісостеповій та степовій вигляд.Запаси. Збір горицвіту весняного не забезпечує фармацевтичних потреб. Природні запаси його різко скоротилися через масові заготовок і оранки цілинних степів. Введено в культуру. Однак при посіві "має низьку схожість, дуже повільно розвивається, зацвітає тільки на третій-четвертий рік, урожай дає зазвичай на п'ятий-шостий рік. Тому до теперішнього часу промислових плантацій немає. З метою збереження популяцій виду на Україну необхідно організувати заказники, розробити систему заготовок і повністю заборонити їх в тих місцях, де адоніс весняний знаходиться під загрозою зникнення. Рослина потребує особливої ​​охорони.

Хімічний склад. Всі частини рослини містять серцеві глікозиди (найважливіші з них цимарин, адонітоксін), сапоніни, фітостерини, флавоноїди адоніверніт, органічні кислоти, поліфеноли, солі калію, кальцію, заліза, марганцю і магнію. У насінні - близько 20% жирної олії, в кореневищах виявлено ароматний деріват кумарину вернадін. Рослина отруйна.Використання. З лікарською метою уживається вся надземна частина в період цвітіння. Настій її має седативну дію, стимулює діяльність серця, підвищує кров'яний тиск, а також підсилює сечовиділення. Препарати, що містять адоніс весняний («Мікстура Бехтерева», «Кардіовален» тощо), застосовують для лікування хронічної серцевої недостатності з явищами тахікардії, кардіосклерозу, при ожирінні серця, ревматичних пороках і неврозах серця, набряках серцевого і ниркового характеру, базедової хвороби, порушення центральної нервової системи, алкогольних психозах, неврастенії, безсонні, епілепсії. Надземна частина входить до складу протівоастметіческой мікстури. За характером дії препарати горицвіту весняного подібні препаратів наперстянки, однак вони менш стійкі і при тривалому прийомі не проявляють кумулятивних властивостей. У медицину адоніс весняний вперше введений в кінці минулого століття лікарем Н. А. Бубновим в клініці С. П. Боткіна. Як найважливіший серцевий засіб використовується також в медицині багатьох країн (Голландії, Італії, Швеції, Іспанії, Австралії, США та ін.)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------
Эту статью Вы также можете прочесть по-русски здесь
You can read this article in English here.